Zajęcia dodatkowe dla dzieci – konieczność czy rozwijanie pasji

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w Olsztynie

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – konieczność czy rozwijanie pasji

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – co wybrać?

Zapisywanie dzieci na zajęcia dodatkowe stało się bardzo popularne. Oferta jest szeroka i zachęcająca: nauka języków, balet, karate, taniec nowoczesny, warsztaty kulinarne i inne. Zajęcia dodatkowe dla dzieci niewątpliwie mają wiele zalet – pomagają odkryć ukryte talenty i pasje, rozwijają umiejętności pracy w grupie, mogą dostarczyć wiele przyjemności. Ale jest jeden warunek – w ich doborze zachowamy umiar i rozsądek, a także będziemy mieć pewność, że dziecko chce w takich czy innych zajęciach brać udział. Nawał zajęć może spowodować, że dziecko będzie przemęczone, a z czasem zniechęci się do danej aktywności, a w najgorszym wypadku może nawet stać się powodem ogromnego stresu.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Nie istnieją wytyczne, w jakim wieku dziecko może zacząć uczęszczać na zajęcia dodatkowe. Niemniej jednak wybierając takie zajęcia należy wziąć pod uwagę zarówno wiek dziecka, jak i jego charakter. Dziecko, które jest nieśmiałe nie będzie dobrze się czuło w dużej grupie, w tym przypadku można zapisać się na zajęcia, w których uczestniczą rodzice np. zajęcia z fitnessu  – dziecko nie będzie czuło się osamotnione. Z kolei dziecko ruchliwe i energiczne lepiej odnajdzie się w grupie rówieśników, w dużym przestrzennym obiekcie. Dużą rolę w doborze odpowiednich zajęć dodatkowych, odgrywa obserwowanie dziecka i jego zainteresowań, tylko dzięki temu będzie mógł się rozwijać w tym co sprawi mu najwięcej przyjemności. Być może nasze dziecko uwielbia rysować, tańczyć albo interesują go zwierzęta – wtedy wybór dodatkowego zajęcia jest prosty, niekiedy jednak wybór będzie się opierać na metodzie prób i błędów. Wówczas trzeba pamiętać, że to co nam się podoba, niekoniecznie będzie odpowiadać naszemu dziecku. Poza tym dodatkowe zajęcia  będą miały racje bytu tylko wtedy, gdy maluch będzie chętnie (bez przymusu) w nich uczestniczyć.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) są kreatywne i pełne energii, chętnie się angażują, a do tego świetnie zapamiętują nowe informacje – dlatego to dobry moment na wprowadzenie nauki języka obcego np. angielskiego, oczywiście zajęcia powinny opierać się przede wszystkim na nauce przez zabawę. Wiek przedszkolny to dobry czas na rozpoczęcie zajęć plastycznych (np. rysunek,lepienie z plasteliny), muzycznych (np. gra na instrumencie, śpiew), a także teatralnych. Oprócz tego dzieci mogą polubić zajęcia ruchowe takie jak taniec, pływanie lub gry zespołowe np. piłka nożna.

Zachowaj proporcje, niech czas z rodziną będzie najważniejszy

Zajęcia dodatkowe wymagają od dzieci wysiłku. Niewłaściwe byłoby wywieranie presji czy oczekiwanie niewiarygodnych osiągnięć np. w sporcie. Takie zachowanie zamiast motywować, zniechęca i jest przyczyną rozczarowań. Jeżeli z czasem okaże się, że zajęcia nie sprawiają dziecku radości – pozwólmy mu zwyczajnie z nich zrezygnować, bez złości i obrażania się. W końcu nie chodzi o zaspokojenie oczekiwań albo nie spełnionych aspiracji rodziców, ale o zadowolenie dziecka. Nie zapisujmy malucha na wiele zajęć, nawet jeśli wyraża na to chęć. Zazwyczaj dwa dodatkowe zajęcia w tygodniu wystarczą, by maluszek mógł rozwijać swoje zainteresowania, a przy tym miał czas odpocząć, pobawić się i zwyczajnie poprzebywać z rodziną. Zadbaj o to by dziecko miało czas dla siebie i samo decydowało co chce robić, nawet jeśli ma to być patrzenie przez okno. Pamiętaj, nawet najlepsze zajęcia nie zastąpią dziecku rodziców. Dziecko musi rozwijać się nie tylko pod względem intelektualnym, równie ważną role odgrywa rozwój emocjonalny, który nie będzie miał miejsca bez obecności rodziców, którzy interesują się dzieckiem i chętnie poświęcają mu swój czas.